piątek, 24 czerwca 2011

czwartek, 23 czerwca 2011

Rosja - Matrioszki ;)


Matrioszka jest to zabawka składająca się z pewnej liczby drewnianych lalek, z których każda jest mniejsza od poprzedniej. Lalki są wydrążone i przepołowione tak, że można je wkładać jedna w drugą. Pierwsza matrioszka powstała pod koniec XIX wieku w moskiewskiej pracowni zabawkarskiej i była wzorowana na japońskiej lalce przedstawiającej mędrca Fukurumę. W 1900 r., matrioszki były istotnym elementem rosyjskiej ekspozycji na Wystawie Światowej w Paryżu, po czym - w związku z ich entuzjastycznym przyjęciem - w Siergiew Posad rozpoczęta została produkcja na szerszą skalę. Liczba lalek w środku nie przekracza zwykle kilkunastu, choć czasem bywa i większa. Np. w zbiorach moskiewskiego Muzeum Historycznego znajduje się unikatowy egzemplarz matrioszki 100-elementowej. Nazwa matrioszka jest zdrobnieniem od popularnego niegdyś rosyjskiego imienia ludowego Matriona. Tradycyjnie, postacie namalowane na matrioszkach to kobiety w strojach ludowych, choć pojawiają się także motywy literackie, historyczne i polityczne (szczególnie popularne ostatnio, choć mające równie długą tradycję - matrioszka “Kutuzow i Napoleon”, wydana w 100-lecie bitwy z 1812 r.).

środa, 22 czerwca 2011

Tajwan - Tajpej


Tajpej to stolica Tajwanu (Republiki Chińskiej). Położona w północnej części wyspy nad rzeką Danshui He. Miasto leży w strefie klimatów zwrotnikowych, z odmianą wilgotną i silnie zaznaczoną cyrkulacją monsunową. Na pocztówce miejsce, gdzie jak napisała userka, wiele rodzin spędza dni wolne, ze względu na niesamowity krajobraz.

wtorek, 21 czerwca 2011

Włochy - Werona

I
Nad Kapuletich i Montekich domem,
Spłukane deszczem, poruszone gromem,
Łagodne oko błękitu.
II
Patrzy na gruzy nieprzyjaznych grodów,
Na rozwalone bramy do ogrodów –
I gwiazdę zrzuca ze szczytu;
III
Cyprysy mówią, że to dla Julietty,
Że dla Romea — ta łza znad planety
Spada… i groby przecieka;
IV
A ludzie mówią, i mówią uczenie,
Że to nie łzy są, ale że kamienie,
I — że nikt na nie… nie czeka!

W Weronie, Cyprian Kamil Norwid


Pocztówkę otrzymałam od Adama (adambenke) w ramach "włoskiej loterii". Dziękuję bardzo! :)


poniedziałek, 20 czerwca 2011

Kanada - Toronto


Casa Loma jest to mały, neogotycki zamek w Toronto, znajdujący się przy Austin Terrace, zbudowany w latach 1911–1914.

Willa ma 98 pokoi i pomieszczeń na 3 poziomach oraz część podziemną. Casa Loma ma 22 kominki i pierwszą zainstalowaną w Toronto windę – Otis I. Na zewnątrz najbardziej charakterystyczne są dwie wieże, nadające budynkowi wygląd zamku, a do zespołu należą także luksusowe stajnie (są tam mahoniowe boksy, hiszpańskie kafelki i złocone tabliczki z imionami koni), połączone z domem tunelem o długości 244 m. Stajnie zostały zbudowane na 4 lata przed powstaniem willi, w 1906. Przy stajni mieści się powozownia, gdzie zgromadzono wiele z używanych w epoce powozów. W części podziemnej znajduje się między innymi piwniczka winna, gdzie zgromadzono ponad 1800 butelek win. Odpowiednia temperatura była utrzymywana przez urządzenia chłodzące (w owych czasach nowość). Do budowy i wystroju Casa Loma użyto wiele cennych materiałów, zarówno lokalnych jak i sprowadzanych z całego świata. Cieplarnia, ogrzewana w zimie, ma posadzkę z włoskiego marmuru i wspaniałą włoską oszkloną kopułę. Do cieplarni wiodą drzwi wykonane z brązu. Wielka sala ma 20 metrów wysokości, służyła także za salę balową. Wykładany drzewem tekowym i dębem korytarz, Peacock Alley, jest wzorowany na podobnym przejściu w zamku windsorskim. Natomiast zdobienia paneli w Oak Room rzemieślnicy rzeźbili we francuskim dębie aż przez 3 lata. Na zewnątrz znajduje się zadbany formalny ogród, który odrestaurowano w 1990 roku, starając się zachować pierwotny kształt i podział.