środa, 25 maja 2011

Niemcy - Hamburg


Hamburg jest to miasto w północnych Niemczech, niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego.
Na pocztówce przedstawiony jest Ratusz w Hamburgu. Hamburski ratusz jest jednym z przykładów historyzmu w Niemczech. Budynek zbudowany jest głównie z piaskowca. Fasada jest szeroka na 111 m, wieża umiejscowiona centralnie liczy 112 metrów wysokości. Dach ma miedziane pokrycie. Architektura budynku harmonijnie stanowi kombinację włoskich i północnoniemieckich elementów renesansowych na fasadzie. Od strony placu ratuszowego między niszami okiennymi stoi dwudziestu cesarzy Pierwszej Rzeszy Niemieckiej, od Karola Wielkiego, do Franciszka II.

Od: ilovepostcard91
Odległość: 934 km
Czas podróży: 7 dni

poniedziałek, 16 maja 2011

Wielka Brytania - Londyn


Pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów i jednocześnie największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii. Pałac został wybudowany w 1703 jako rezydencja miejska Księcia Buckingham. W roku 1761 król Wielkiej Brytanii Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, który przekształcono w jego rezydencję prywatną. W ciągu kolejnych 75 lat pałac wielokrotnie rozbudowywano, w 1837 ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów. Współcześnie Pałac Buckingham, prócz roli londyńskiej siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej, jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw.

piątek, 6 maja 2011

Japońskie Zamki


Przepiękna pocztówka przedstawiająca japońskie zamki.
Zamek po lewej u góry Zamek Ōsaka – japoński zamek znajdujący się w mieście Osaka. Nazywany złotym lub brokatowym zamkiem. Jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał znaczną rolę podczas jednoczenia kraju w XVI w., w okresie Azuchi-Momoyama. Został zbudowany na dwóch nasypach z ziemi i ciosanych kamieni oraz otoczony fosą. Główny budynek ma osiem pięter, z czego tylko pięć jest widocznych z zewnątrz, dodatkowo posiada wysoki fundament z kamienia, który miał bronić mieszkańców przed atakami uzbrojonych w miecze najeźdźców.

Natomiast po lewej u dołu to Zamek Nagoya – zamek w Nagoi w prefekturze Aichi w Japonii. W czasie II wojny światowej zamek pełnił funkcję kwatery okolicznego garnizonu i obozu dla jeńców wojennych[1]. 14 maja 1945 zamek spłonął podczas jednego z nalotów lotnictwa amerykańskiego. Udało się jednak uratować z pożaru wiele ze znajdujących się w środku obrazów. Odbudowa donżonu zakończyła się w 1959. Dziś jest on betonowym budynkiem z klimatyzacją i windami. Ze względu na to, że zachowały się stare zdjęcia, planowana jest również rekonstrukcja rezydencyjnej części zamku, zwanej hommaru-goten. Ona również spłonęła w wyniku nalotu. Uratowane obrazy oraz reprodukcje utraconych dzieł mają zostać umieszczone w ich dawnych miejscach. Obecnie obrazy te można oglądać w Muzeum Sztuki Tokugawa w Nagoi.

Ostatni zamek to Zamek Himeji znajdujący się w mieście Himeji, prefektura Hyōgo. Jedna z najstarszych istniejących do dziś budowli średniowiecznej Japonii. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Razem z zamkami: Matsumoto i Kumamoto tworzy grupę japońskich "trzech sławnych zamków" i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Japonii. Znany jest też jako Hakuro-jō lub Shirasagi-jō (Zamek Białej Czapli) ze względu na białe zewnętrzne wykończenie.

Pocztówkę dostałam w ramach forumowego taga od Magdy (magdala39). Dziękuję :-)

czwartek, 5 maja 2011

Polska - Suwalszczyzna


Suwalszczyzna – kraina historyczna powstała w XV w. w wyniku najazdów i wojen zakonu krzyżackiego, Polski i Litwy przeciwko Jaćwieży, które doprowadziły do kompletnej eksterminacji bądź asymilacji Jaćwingów. Suwalszczyzna obejmuje swym zasięgiem tereny w północno-wschodniej Polsce oraz w południowo-zachodniej Litwie, gdzie stanowi jeden z pięciu regionów etnograficznych. W Polsce tradycyjnie zalicza się do niej ziemie położone na północ od Biebrzy, na północny wschód od rzeki Ełk oraz na wschód od linii Gołdap – Olecko – Ełk, natomiast na Litwie okolice Mariampola ograniczone od północy i wschodu przez rzekę Niemen. Głównym miastem polskiej Suwalszczyzny są Suwałki, a litewskiej - Mariampol.

poniedziałek, 2 maja 2011

Pocztówka z Rosji

Pocztówka przedstawia obraz niemieckiego malarza Ludwiga Knausa "Dziewczynka w polu" (olej na płótnie). Obraz ten powstał w 1857 roku i jest chyba najsłynniejszym dziełem tego malarza. Oryginał można podziwiać w Muzeum Emiritażu w St Petersburgu. Muzeum to mieści się w 5 pałacach, które na galerię sztuki zostały przekształcone przez cesarzową Katarzynę II.


Od: Kota12
Odległość: 1 263km
Czas podróży: 7 dni