piątek, 29 kwietnia 2011

Polska - Odrzykoń

Bardzo efektowne ruiny zamku w Odrzykoniu leżą na skalistym wzgórzu nieopodal Krosna na wysokości 452 m. Dookoła rozciąga się malowniczy pagórkowaty krajobraz Pogórza Dynowskiego, niedaleko stąd też do rezerwatu przyrodniczego "Prządki" z zadziwiającymi formami skalnymi. Kilka skałek można zobaczyć przy samym zamku. Jedna z nich (przy wejściu) nazwana została "Strażnicą". Murowany zamek powstał za czasów panowania Kazimierza Wielkiego i na przestrzeni wieków był wielokrotnie rozbudowywany. Jego celem była ochrona południowych granic kraju przed napadami z Rusi i Węgier. Od końca XIV w do do 1530 roku zamek pozostawał w rękach rodu Kamienieckich. Później część zamku (zamek niższy) przekazano na własność Sewerynowi Bonerowi, właścicielowi zamku w Ogrodzieńcu, który rozbudował go w stylu renesansowym. Pod koniec XVI wieku zamek odziedziczyli Firlejowie (zamek dolny) i Skotniccy (górny). Pomiędzy tymi dwoma rodzinami przez wiele lat trwał spór o mur graniczny i będącą we wspólnym posiadaniu studnię, a historia ta została utrwalona w przez Aleksandra Fredrę w „Zemście.

Natomiast Wincenty Pol tak pisał o okolicach Odrzykońskiego Zamku:
"Jakże ci pięknie u tych skał Wisłoku,
Jak się spokojnie twoje szumy stroją,
I jakże hardo, chociaż niby w mroku

 Zawsze te wieże Odrzykonia stoją"

Nawiązując w pewien sposób do "Zemsty" Fredry, dziś mieszkańcy sąsiednich miejscowości Odrzykonia i Korczyny spierają się o to czy zamek jest odrzykoński, czy korczyński...

czwartek, 28 kwietnia 2011

Finlandia - Rauma


Rauma jest to miasto w południowo-zachodniej Finlandii, port nad Zatoką Botnicką. Mieszkańcy posługują się własnym dialektem języka fińskiego.Jest to jedno z najstarszych miast w Finlandii, założone w roku 1442.

Na pocztówce jest przedstawione stare centrum miasta – Vanha Rauma (stara Rauma), które zostało wpisane na listę UNESCO w 1991 ze względu na doskonale zachowaną drewnianą zabudowę historyczną.

Od: maneij
Odległość: 1 272 km
Czas podróży: 5 dni

wtorek, 26 kwietnia 2011

Polska - Wisłok Wielki


Wisłok Wielki – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w gminie Komańcza. Wieś lokowana w II poł. XIV wieku, na zachodnim stoku pasma Bukowicy, nad rzeką Wisłok. Pierwsze zapisy o wsi pochodzą z 25 czerwca 1361 r.
Na pocztówce Cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, obecnie kościół katolicki pod tym samym wezwaniem - jest to dawna cerkiew greckokatolicka wzniesiona między 1850 a 1853. Cerkiew jest orientowana, wzniesiona całkowicie z drewna, o konstrukcji zrębowej. W odróżnieniu od innych, wyraźnie trójdzielnych cerkwi łemkowskich obiekt w Wisłoku Wielkim posiada przedsionek połączony z nawą, zaś pomieszczenia te - podobnie jak pomieszczenie ołtarzowe - wznoszą się na tę samą wysokość. Do prezbiterium przylegają zakrystia i składzik. Ponad przedsionkiem wznosi się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z cebulastą kopułą. Podobny kształt mają sygnaturki z kopułami nad nawą i prezbiterium. Cerkiew kryje dach dwuspadowy, ponad zakrystią i składzikiem dachy pulpitowe. Osobny, trójkątny dach okapowy położony jest ponad wejściem do przedsionka. Okna budynku są półkoliste lub kwadratowe. Wolnostojąca dzwonnica cerkiewna pełni równocześnie funkcję bramy wjazdowej na teren świątyni, jest dwukondygnacyjna z dachem namiotowym i kopułą podobną w formie do tych wieńczących budynek cerkwi.We wnętrzu cerkwi zachował się ikonostas, najprawdopodobniej powstały w tym samym okresie, co sam budynek, jednak z kilkoma ikonami pochodzącymi dopiero z okresu przebudowy w 1902 (św. Mikołaja Cudotwórcy i św. Onufrego). Ikony pierwotnie położone w ikonostasie wiszą dzisiaj na ścianach obiektu. W prezbiterium znajduje się ołtarz z baldachimem. Ściany cerkwi pokrywa polichromia z XIX wieku, odnawiana w latach 80. XX wieku.

piątek, 22 kwietnia 2011

Wesołych Świąt - wiosenna pocztówka z Francji


Piękna, wiosenna pocztówka z konwalią majową.

Z racji mojego "skrzywienia zawodowego" słów kilka o konwalii ;)
Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) – gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwalia (Convallaria L.). Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Konwalia majowa występuje na półkuli północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym. Zasięg obejmuje niemal całą Europę, środkową i północną Azję (po Koreę i Japonię na wschodzie oraz Birmę na południu).

środa, 20 kwietnia 2011

Polska - Zamość


Zamość to miasto położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Najwięcej obiektów zabytkowych skupia się na Starym Mieście. Główne cechy, wyróżniające zamojskie Stare Miasto, to: zachowany od czasu powstania układ urbanistyczny, regularny Rynek Wielki o wymiarach 100 x 100 metrów z ratuszem i tzw. kamienicami ormiańskimi, a także fragmenty umocnień obronnych wraz z pochodzącymi z okresu zaboru rosyjskiego nadszańcami.
 
Pocztówkę otrzymałam prywatnie od Piotrka. Dziękuję:)

wtorek, 19 kwietnia 2011

Słowacja - Jaskinie Słowackiego Krasu


Słowacki Kras (słow. Slovenský kras) – obszar w południowo-wschodniej Słowacji, przy granicy z Węgrami, stanowiący zespół równin i płaskowyżów krasowych. Jest północną (słowacką) częścią jednostki geomorfologicznej, zwanej Krasem Słowacko-Węgierskim.W 1995 r. jaskinie Słowackiego Krasu i węgierskiego Krasu Aggtelek zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO (wpis został rozszerzony w 2000 r. o Dobszyńską Jaskinię Lodową w Słowackim Raju).

czwartek, 14 kwietnia 2011

Rosja - St Petersburg


St Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. Na pocztówce Most Porucznika Schmidta podczas białej nocy. Jest to jeden z głównych mostów zwodzonych na Newie, łączący Vasilevsky Ostrov z lądem. Jest to pierwszy most na Newie (został ukończony w 1850 roku), jednocześnie był najdłuższym mostem w tamtym czasie w Europie.

Białe noce występują na obszarach powyżej 54º 33' szerokości geograficznej północnej i południowej. W lecie na tych obszarach zmierzch i świt tak się wydłużają, że łączą się ze sobą. Mrok nocy wcale nie występuje. Ze względu na fakt wysunięcia ku północy/południu danego miejsca, okres pomroku może mieć różnoraki charakter. Położenie Sankt Petersburga daleko na północy Europy, na równoleżniku 60°N motywuje występowanie tzw. "„białych nocy". Dzięki wysokiej szerokości geograficznej, na jakiej położona jest Wenecja Północy, Słońce na przełomie lata i wiosny nie chowa się na długo za horyzontem. Najdłuższy dzień w roku w Sankt Petersburgu trwa blisko 19 godzin.

Petersburskie białe noce są osławione przez wielu poetów i pisarzy. Były one natchnieniem dla Fiodora Dostojewskiego do stworzenia - jak to sam określił - powieści sentymentalnej ze wspomnień marzyciela, opowiadania Białe noce, bodaj najsłynniejszego utworu o urokach Petersburga.

Od: cocolin
Odległość: 1 068 km
Czas podróży: 11 dni

wtorek, 12 kwietnia 2011

Węgry - Eger


Eger to historyczne miasto na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego i pełnej winnych piwniczek "Doliny Pięknej Pani" (Szépasszony-völgy). Mieści się tu największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który ponoć idealnie nadaje się do przechowywania wina – zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę około 12 stopni Celsjusza.

Jednym z miast partnerskich Egeru jest Przemyśl.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Niemcy - Brema


Brema (niem. Bremen) jest to miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą w odległości ok. 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Brema jest stolicą najmniejszego z krajów związkowych Niemiec – "Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema".
Na pocztówce - posąg Rolanda w Bremie – średniowieczna statua rycerza Rolanda, rozsławionego przez francuski epos rycerski Pieśń o Rolandzie, stojąca na bremeńskim rynku pomiędzy ratuszem a budynkiem kupców. Uważana za jeden z najstarszych posągów Rolanda na terenie Niemiec. Symbolizuje niezależność hanzeatyckiego miasta Bremy. W 2004 posąg wraz z ratuszem został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od: waterfreak
Odległość: 923 km
Czas podróży: 4 dni

piątek, 8 kwietnia 2011

Finlandia - Saimaa


Na pocztówce największe jezioro w Finlandii - Saimaa. Saimaa to sieć jezior leżących w południowo – wschodniej części Finlandii, na Pojezierzu Fińskim. Obszar ten powstał w wyniku działania kontynentalnej pokrywy lodowej w czasie ostatniego zlodowacenia. Powierzchnia wynosi 4400 km² (właściwe jezioro Saimaa - 1377 km²) Właściwa Saimaa jest 10 razy większa od jeziora Śniadrwy, natomiast cała sieć aż czterdziestokrotnie. Całkowita linia brzegowa to 15 tysięcy km jest to najdłuższa na świecie jeziorna linia brzegowa. Charakterystyczne są wysokie skaliste brzegi oraz wiele zalesionych wysp – ponad 13 tysięcy o łącznej powierzchni 660 km².

Pocztówka bardzo mi się podoba! Niezwykle lubię takie wodne widoczki ;)


Od: santaja
Odległość: 1 199 km
Czas podróży: 4 dni

czwartek, 7 kwietnia 2011

Chorwacja - Koprivnica


Koprivnica to miasto w północnej Chorwacji . It is the capital of the Koprivnica-Križevci county . Jest stolicą powiatu Koprivnica-Križevci . Pierwsze wzmianki o Koprovnicy pochodzą z XIII wieku.To miasteczko z ponoć najpiękniejszym placem w kontynentalnej Chorwacji. W Koprivnicy i okolicach jest wiele możliwości wypoczynku: szlaki piesze i wycieczki górskie na Kalnik, Bilogorę i do Crnej šumy, kąpiele w Šoderice i okolicznych jeziorach, trasy rowerowe, polowania, wędkarstwo na Dravie...

Wszyscy znają popularną Vegetę, a pochodzi ona właśnie z Koprivnicy.
Vegeta jest to przyprawa, a właściwie mieszanka przypraw i warzyw produkowana przez firmę Podravka. Produkt został wymyślony w laboratoriach Podravki w 1958 r. Szefem oddziału, który go wymyślił, była Zlata Bartl. Najpierw wypuszczono go na rynek jugosłowiański, pod nazwą Vegeta 40. Produkt zdobył dużą popularność. W 1967 r. rozpoczęto eksport do ZSRR oraz na Węgry. Obecnie, według producenta, Vegeta jest sprzedawana w ponad 30 krajach z całego świata.


Od: darkok
Odległość: 705km
Czas podróży: 12 dni

środa, 6 kwietnia 2011

Polska - PuławyPuławy leżą w zachodniej części województwa lubelskiego, na Nizinie Mazowieckiej tuż przy granicy z Wyżyną Lubelską. Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne ani oficjalnie potwierdzone. Z racji pierwotnego usytuowania osady nad Wisłą, sądzi się, iż nazwa Puławy pochodzi od pojęć związanych z rzeką. Uważa się, iż słowo Puławy może pochodzić od nadwiślańskich łęgów zwanych pulwami. Inne hipotezy zakładają, że nazwa pochodzi od staropolskiego słowa pławy, co znaczy przeprawiać się przez rzekę, lub od słowa pława czyli boja oznaczającą mieliznę. Możliwe, iż nazwa Puławy wzięła się od słowa pławia, co oznacza prąd rzeczny, nurt. Podobno po raz pierwszy nazwa Pollavy pojawiła się w formie pisanej już w XV wieku i miała oznaczać przejście przez rzekę, bród. Nazwę miasta wyjaśnia też opowieść ludowa. Jak mówi legenda, pewien magnat zmęczony podróżą zatrzymał się w osadzie, aby odpocząć. Kiedy usiadł na ławce, ta pod jego ciężarem złamała się na pół. Magnat wtedy krzyknął: - A niech to będzie pół ławy!

Na zdjęciu w centrum pocztówki Pałac Czartoryskich - jego początki sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich. Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 30 ha. Pierwotnie został założony przez Lubomirskich, jako park regularny, i od tamtego czasu podążał za zmianami stylu puławskiej rezydencji. W latach 1731-1736 przybrał styl francuski. W latach 1798-1806 księżna Izabela zmieniła go w ogród romantyczny w stylu angielskim, umieszczając w nim szereg budowli ogrodowych i rzeźb. W tym stanie park przetrwał do dzisiaj.

Pocztówkę dostałam prywatnie od Oli. Dziękuję :)

wtorek, 5 kwietnia 2011

Francja - zamek w Chambord


Zamek w Chambord jest to największy z zamków w dolinie Loary. Renesansowy zamek o planie nawiązującym do gotyckich zamków obronnych, został zbudowany między rokiem 1519 a 1559 na polecenie królów francuskich Franciszka I i Henryka II. Położony jest nad rzeką Cosson (jednym z mniejszych dopływów Loary), około 6 km od prawego brzegu Loary.

Zamek w Chambord stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu, a jego sylwetka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych. Długość fasady głównej wynosi 128 m, zamek posiada 6 wielkich wież, 440 komnat, 84 klatki schodowe (14 głównych i 70 pomniejszych), 365 kominków i 800 rzeźbionych kapiteli.Konstrukcją zamek przypomina średniowieczną twierdzę – zbudowany jest na planie prostokąta, w rogach którego stoją wieże o średnicy 20 m każda i otoczony jest fosą. Głównym akcentem konstrukcyjnym jest budynek centralny na planie kwadratu zwany donżonem (mimo iż nigdy nie miał pełnić funkcji obronnej), w rogach którego również znajdują się wieże. Budynek centralny wtapia się jednym bokiem w większą budowlę i to połączenie stanowi fasadę główną zamku. Cztery wieże fasady zwieńczone są spadzistymi dachami z kampanilami. Głównym elementem "donżonu" jest charakterystyczna otwarta klatka schodowa w kształcie podwójnej spirali. Od klatki schodowej odchodzą, tworząc krzyż grecki, cztery wielkie przedsionki, którymi dostać się można do ośmiu wielkich apartamentów (po jednym wewnątrz każdej wieży i po jednym w kształcie kwadratu między każdym przedsionkiem i przylegającą doń wieżą). Plan ten powtarza się na trzech kondygnacjach.

2 grudnia 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire (departamenty Loiret, Loir-et-Cher, Indre-et-Loire i Maine-et-Loire), na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

USA - Phoenix


Phoenix jest stolicą i największym miastem stanu Arizona. Miasto położone jest w Salt River Valley, czyli "Dolina Słońca" na północno-wschodniej krawędzi Pustyni Sonora, panuje tam subtropikalny, suchy klimat.Przez miasto przepływa rzeka Salt River, której koryto często jest suche. Obszar Phoenix jest otoczony przez Góry McDowell na północnym wschodzie, White Tank Mountains na zachodzie, Superstition Mountains na wschodzie, a Sierra Estrella na południowym zachodzie.

Od: stardust4821
Odległość: 7 716 km
Czas podróży: 11 dni