czwartek, 31 marca 2011

Rosja - Moskwa


Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, jest największą cerkwią prawosławną na świecie, znajduje się w Moskwie, nad brzegiem rzeki Moskwy, nieopodal Kremla. Jej świeży wygląd może być mylący, bo rzeczywiście, w obecnej formie została wybudowana w latach 90-tych. Jednakże historia cerkwi sięga dużo wcześniej.

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela miała być votum dziękczynnym narodu rosyjskiego za uchronienie przed wojskami Napoleona w 1812 roku. Manifest wydał car Aleksander I. Pierwotna lokalizacja – Worobiowskie Wzgórza – okazała się nieodpowiednia (zła jakość podłoża). Z tego powodu, za panowania Mikołaja I ogłoszono kolejny konkurs. Zwyciężyła koncepcja świątyni rosyjsko-bizantyjskiej. Autorem projektu był Konstanty Ton. Prace nad świątynią rozpoczęły się 10 września 1839 roku. Przez niemal 44 lata nad brzegiem rzeki Moskwy, niedaleko Kremla, powstawała imponująca świątynia. Wreszcie, 26 maja 1883 roku metropolita moskiewski Joannikij dokonał poświęcenia votum dziękczynnego.
Dwie daty wstrząsnęły świątynią Cerkwi Chrystusa Zbawiciela (w sensie przenośnym i dosłownym). Pierwsza to 2 lipca 1931 roku, kiedy to podjęto decyzję o zburzeniu cerkwi i zbudowaniu na jej miejscu Pałacu Rad (w nim mieli się spotykać delegaci ze wszystkich republik ZSRR). Druga data to 5 grudnia tego samego roku, kiedy to po 2 eksplozjach świątynia została zrównana z ziemią.
Kolejnym zakrętem historii Cerkwi Chrystusa Zbawiciela była II wojna światowa. Budowę pałacu przerwano, a elementy konstrukcji wykorzystano w przemyśle zbrojeniowym. Po wojnie do projektu nie powrócono. Natomiast w 1958 zdecydowano się „zagospodarować” fundamenty i wybudowano w tym miejscu basen pływacki (oddany w 1960 roku). Paląca potrzeba zadośćuczynienia sprawiła, że w latach 80-tych zaczęto mówić o odbudowie świątyni. 5 grudnia 1990 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę starej-nowej Cerkwi Chrystusa Zbawiciela. Rozpoczęta w 1994 roku budowa postępowała błyskawicznie, po części dzięki datkom, już w 1996 roku w dzień Przemienienia Pańskiego dolna część cerkwi Chrystusa Zbawiciela została poświęcona przez Aleksego II. Natomiast uroczyste poświęcenie świątyni miało miejsce 19 sierpnia 2000.

Od: Annierussia
Odległość: 1 114 km
Czas podróży: 17 dni

środa, 30 marca 2011

RPA - Paarl


Moje marzenie o podróży do RPA spełniło się odrobinkę, kiedy znalazłam tę pocztówkę w skrzynce :) Mam nadzieje, że kiedyś naprawdę będę mogła zobaczyć Przylądek Dobrej Nadziei i Przylądek Igielny (jeśli wierzyć przepowiedniom moich przyjaciół - wnuki kupią mi bilet... w jedną stronę ;) )

Republika Południowej Afryki to państwo położone na południowym krańcu Afryki, między Oceanem Atlantyckim na zachodzie a Oceanem Indyjskim na wschodzie (umowną granicę między oceanami wyznacza Przylądek Igielny, będący też najdalej na południe wysuniętym punktem Afryki). Na północy graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem i Suazi. Na terytorium RPA położone jest niezależne państwo - Lesotho.
Na pocztówce miasto Paarl. Jest ono największym miastem obok Kapsztadu w południowoafrykańskiej Prowincji Przylądkowej Zachodniej w dolinie rzeki Groot Berg, i posiada około 188 000 mieszkańców. Paarl znajduje się około 50 km na północny wschód od Kapsztadu. Miasto zostało założone w 1690 roku. Ośrodek przemysłowo-handlowy i rolniczy, głównie uprawa winorośli i drzew cytrusowych

wtorek, 29 marca 2011

Niemcy - Hildesheim


Hildesheim jest to miasto w środkowych Niemczech nad rzeką Innerste.

A na pocztówce:
1. Katedra NMP (Mariendom) z IX wieku ze słynnymi drzwiami biskupa Bernwarda, wykonanymi z brązu (ok. 1015). Zniszczona w 1945, zrekonstruowana krótko po wojnie. W 1985 katedra została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
2.Tempelhaus - późnogotycki budynek z XV wieku, odrestaurowany po zniszczeniach z drugiej wojny światowej w roku 1952.
3. Kościół Św. Michała (Michaeliskirche) - wczesnoromański kościół zbudowany w latach 1010-1022. Unikatowy przykład architektury ottońskiej. W 1985 kościół został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
4. Knochenhauer-Amtshaus - zniszczony w roku 1945, zrekonstruowany w latach 1987-1989 na podstawie oryginalnych planów. Obecnie w budynku tym mieści się restauracja i miejskie muzeum
5. Marktplatz - rynek - uważany kiedyś za jeden z najpiękniejszych rynków na świecie. Zrekonstruowany w latach 1984-1990, po zniszczeniach spowodowanych bombardowaniami w roku 1945
6. 1000letni krzew różany.
7. Wedekindhaus - dom z muru pruskiego, wybudowany w stylu renesansowym, znajduje się za południowej stronie rynku, zniszczony w trakcie bombardowania w 1945 roku, odbudowany w latach 1984-1986.

poniedziałek, 28 marca 2011

Francja - zamek w Azay-le-Rideau


Zamek w Azay-le-Rideau (fr. Château d'Azay-le-Rideau) zbudowany został na wyspie otoczonej przez rzekę Indre, jego rozbudowa przebiegała w stylu wczesnego włoskiego renesansu, bardzo charakterystycznego dla doliny Loary, z pilastrami i gzymsami horyzontalnymi, z kunsztownymi ozdobami lukarn.

Zamek składa się z dwóch budynków połączonych w kształcie litery L, ozdobionych bocznymi wieżyczkami. Budynek główny zdominowany jest okazałymi, prostymi schodami. Charakterystycznymi elementami fasady są salamandra i gronostaj symbole Franciszka I i królowej Claude, a także litery G, P i B inicjały małżonków Berthelot. Z bocznego skrzydła, gdzie kiedyś był most zwodzony, jest przejście do ogrodu. Park w stylu angielskim założyła rodzina Biencourt. Koncentryczne alejki prowadzące do zamku pozwalały oglądać go ze wszystkich stron. Wnętrze zamku słynie z bogatej kolekcji arrasów flamandzkich, które zdobią ściany szesnastowiecznym zwyczajem oraz dużych obrazów i portretów nawiązujących do czasów Walezjuszów i Burbonów. Najstarszy arras pochodzi z 1500 roku, został wykonany przez tkaczy brukselskich w stylu gotyckim, eksponowany jest w sali balowej. Większość tkanin pochodzi z XVII wieku również z Flandrii, dominują kolory niebieski i czarny. Portrety przedstawiają m.in. Franciszka I, Henryka III i jego żony Louise de Lorraine, Ludwika XIII.
Zamek zaliczany jest do tzw zamków Doliny Loary.


Od: annickjouan
Czas podróży: 3 dni

niedziela, 27 marca 2011

Wielka Brytania - Dymchurch


Dymchurch jest to wieś w Anglii, w hrabstwie Kent. Znajduje się na podmokłych terenach zwanych Romney Marsh. Jest to popularny kurort nadmorski z piękną piaszczystą plażą. W Dymchurch znajduję się Martello towers i Dymchurch Redoubt, są to fortyfikacje z czasów napoleońskich. Dymchurch słynie też z kolejki Romney, Hythe and Dymchurch Railway.

piątek, 25 marca 2011

Bieszczady - Połonina Caryńska


Zabieszczaduj dzisiaj z nami
niech pokłonią ci się połoniny
zabieszczaduj razem z aniołami
lot swój kieruj do Górnej Wetliny

Zabieszczaduj znowu z nami
tutaj czas anielsko płynie
każdy potok gada z aniołami
o bieszczadzkiej wspomina krainie

Studnie tutaj zarosły wspomnieniem
sady tutaj pokrzywione dziko
w procesji sierpniowej schodzą zioła
do cerkiewek pukają po cichu

Ta kraina święta niepojęta
w tej krainie pięknie tajemniczo
tu nad nami bieszczadzkie anioły
uskrzydlone bieszczadzką modlitwą

A.Ziemianin

środa, 23 marca 2011

Słowacja - BardejówNieco prowincjonalne miasteczko Bardejów (Bardejov) nad rzeką Toplą, u południowych podnóży Beskidu Niskiego, jest historyczną stolicą Górnego Szarysza, jedną z najwspanialszych środkowoeuropejskich enklaw gotyku i renesansu.

Większość zabytków skupia się wokół rynku (Radničné námestie), w obrębie dawnych murów miejskich. Główny plac okalają kolorowe kamieniczki z czerwonymi spadzistymi dachami, pośrodku stoi ratusz, a na północnym krańcu monumentalny gotycki kościół. Większość kamieniczek ma gotycki rodowód, ale ich fasady noszą znamiona renesansu, baroku i klasycyzmu. Spacerując wokół rynku, warto zwrócić uwagę na liczne zachowane detale: gotyckie portale i sklepienia w sieniach, renesansowe obramienia okien, podcienia, malowidła na fasadach i barokowe stiuki. Do wielu kamienic można wejść, gdyż urządzono w nich sklepy, galerie i kafejki.

Najpiękniejszym budynkiem na rynku jest ratusz (1505 r.): rdzawy bezwieżowy budynek ze spadzistym dachem ozdobionym pinaklami, łączący cechy późnego gotyku i wczesnego renesansu. W jego wnętrzach od 1905 r. mieści się Šarišské múzeum (Muzeum Szarysza) poświęcone średniowiecznemu miastu, z bezcenną kolekcją gotyckich posągów i malowideł, szkła weneckiego, dokumentów oraz ksiąg. Bardzo ciekawe ekspozycje ilustrują rozwój rzemiosł, drukarstwa i szkolnictwa. Integralną częścią ekspozycji są wnętrza ratusza z pierwszymi na Słowacji kamiennymi portalami i obramieniami okien w stylu włoskiego renesansu, fragmentami fresków czy drewnianym kasetonowym stropem z początku XVI w. w dawnej sali obrad.

W 1986 r. Bardejów jako pierwsze miasto ówczesnej Czechosłowacji otrzymał europejski złoty medal za ochronę zabytków, a w 2000 r. znalazł się na liście UNESCO.

Z miastem związane są nierozerwalnie Bardejovské Kúpele, ale o tym innym razem ;)

wtorek, 22 marca 2011

Wielka Brytania - Canterbury


Canterbury miasto leżące w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Kent, nad rzeką Stour. Miasto jest siedzibą centralnego arcybiskupstwa Kościoła anglikańskiego. Najbardziej znanym obiektem miasta jest Katedra w Canterbury. Jest siedzibą Arcybiskupa Canterbury, przewodniczącego Kościoła Anglikańskiego na Anglię i cały świat. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w Canterbury - Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, który wcześniej był opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie. Papież Grzegorz I w 597 wysłał go z misją do Anglo-Saksonii. Katedra była ufundowana przez Augustyna w 602 roku i poświęcona św. Salwadorowi.

W Canterbury znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO:
  • Katedra w Canterbury – zbudowana w okresie późnego gotyku w stylu perpendykularnym, która wznosi się na placu Henryka IV.
  • Najstarszy zachowany w Anglii kościół parafialny św. Marcina założony przez Świętego Augustyna z Canterbury, który przybył do Anglii w roku 597.
  • Ruiny wczesnośredniowiecznego opactwa zbudowanego również przez Augustyna; zostało ono zniszczone w okresie reformacji w XVI w.

piątek, 18 marca 2011

Węgry - Aggtelek


Park Narodowy Krasu Węgierskiego (węg. Aggteleki Nemzeti Park) leży w północnej części Węgier przy granicy ze Słowacją. Od 1985 r. stanowi park narodowy, który chroni przede wszystkim zjawiska krasowe. Węgierską nazwę przejął od nazwy miejscowości Aggtelek.

W 1995 r. jaskinie Parku Narodowego Krasu Węgierskiego oraz Parku Narodowego "Słowacki Kras" zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Na pocztówce zdjęcia z Jaskini Baradla. Ciągnie się ona wzdłuż podziemnej rzeki Styks, na odcinku 25 kilometrów. Około 20% jej długości znane jest jako jaskinia Domica na Słowacji. Można tam zresztą przeżyć fascynującą wyprawę łódkami po płynącej pod ziemią rzece. Samą Baradlę możemy zobaczyć startując z Aggtelek lub Jósvafö. Z tej pierwszej miejscowości możemy wyruszyć na godzinny kilometrowy spacer, który jest najpopularniejszą formą odwiedzenia jaskini. Trasa prowadzi przez Rajski Korytarz, Salę Koronkową, Korytarz Nietoperzy i wreszcie Salę Koncertową, gdzie pokazywane jest widowisko światło i dźwięk. Najdłuższe wyprawy do podziemi Baradli trwają 5 godzin – wtedy przechodzi się około 7 km, w tym wiele nieoświetlonym chodnikiem. Jeszcze bardziej ekstremalna wydaje się trasa 3 dniowa (!), na którą trzeba się już jednak umawiać z dłuższym wyprzedzeniem. Wycieczki po nieoświetlonych korytarzach są znaczniejsze kosztowniejsze od zwykłych spacerów oświetlonymi drogami.

czwartek, 17 marca 2011

USA - Norfolk


Norfolk jest to miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Wirginia. Leży nad Zatoką Chesapeake, niedaleko jej połączenia z Atlantykiem. Jeden z głównych portów USA przeładowujący rocznie 47 mln ton towarów, wśród których jednym z podstawowych jest węgiel.
W mieście i jego okolicach (Zatoka Hampton Roads) znajduje się szereg instalacji wojskowych, czyniąc z miasta największą i najważniejszą bazę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Służy również za siedzibę Atlantyckiego dowództwa NATO.  W pobliżu znajdują się też stocznia marynarki w Portsmouth, Baza Okrętów Desantowych w Little Creek i magazyny uzbrojenia w Yorktown.

Od: lark_ascending
Odległość: 7 483 km
Czas podróży: 8 dni

środa, 16 marca 2011

Pocztówka z Australii

Nie wiem, co nadawca miał na myśli wysyłając mi tę pocztówkę :)Na pocztówce kosiarka Victa skonstruowana w 1952 roku w Australii. Z informacji na pocztówce wynika, że jest to "obiekt muzealny" w National Museum of Australia.

Od: Sarah111
Odległość: 15 436 km
Czas podróży: 8 dni

wtorek, 15 marca 2011

Słowacja - Zamek Spiski


Zamek Spiski (Spišský Hrad) jest to zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek położony jest na na terenie Żehry (Žehra), która należy do najstarszych miejscowości na Spiszu. W odbudowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum.

W 1993 roku w uznaniu jego znaczenia dla kultury tych ziem, został on wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

niedziela, 13 marca 2011

Libia


Moja pierwsza pocztówka z prywatnej wymiany, jeszcze z czasów podstawówki. 
Bardzo korzystnie ją zdobyłam, zwłaszcza, że to była moja pierwsza zagraniczna pocztówka i to od razy z Afryki ;)
Ponad 90% powierzchni kraju stanowią pustynie i półpustynie, na których zdarzają się oazy.

piątek, 11 marca 2011

Kanada - Edmonton

Edmonton leży w zachodniej Kanadzie, w północnej części północnoamerykańskich Wielkich Równin. Region ten zwany jest Wyżyną Saskatchewan i ciągnie się od podnóża Gór Skalistych kilkaset kilometrów na wschód. Edmonton jest stolicą prowincji Alberta.


Od: lauraloo29
Odległość: 7688 km
Czas podróży: 9 dni 

czwartek, 10 marca 2011

Francja - Paryż

Chyba najbardziej znana katedra świata - katedra Notre-Dame w Paryżu, rozsławiona przez "Dzwonnika z Notre-Dame" Wiktora Hugo.
Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała prawie 170 lat (1163-1330).


Jest to kościół pięcionawowy z krótkim transeptem, dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu. Pierwotnie miało ono tylko trzy małe kapliczki. W drugiej połowie XIII wieku usunięto kapliczki i wybudowano pięć dużych kaplic. Całą szerokość fasady zajmują trzy portale, z czego środkowy jest najszerszy. Wyrzeźbiono na nim scenę Sądu Ostatecznego. Zamiast kolumienek (jak to było w stylu romańskim) na cokołach lub wspornikach ustawiono figury zwieńczone baldachimami. Dokładne przyjrzenie się fasadzie środkowego portalu od razu odkrywa jej asymetryczność: lewy portal, poświęcony Matce Boskiej, pochodzi z ok. 1210 roku i przedstawia w reliefach sceny z jej życia, m.in.: genealogię Maryi, Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Zaśnięcie i Zmartwychwstanie.

poniedziałek, 7 marca 2011

Holandia - Gouda

I oto jest!!
Moja pierwsza, oficjalna pocztówka z PC, wprost z Holandii :)
Gouda to miasto położone w zachodniej części Holandii. Słynie z wyrobu sera Gouda, a także z wyrobu fajek. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się spektakularny wieczór przy świecach, kiedy na rynku gasną wszystkie światła elektryczne i palą się wszędzie świece, w oknach ratusza i oknach kamienic wokół rynku, i tradycyjnie odczytywane są wersety z Biblii.Na pocztówce widać targ serowy z którego słynie miasto. Takie targowisko można zobaczyć w każdy czwartek rano, kiedy to okoliczni producenci serów w ludowych strojach odtwarzają dawny targ serów.


Od: hed62
Odległość: 1237 km
Czas podróży: 5 dni