czwartek, 24 lutego 2011

Włochy - Piemont

Trzy lata temu miałam okazję spędzić całe wakacje we włoskim Piemoncie :) codzienność była dość monotonna - zbiór brzoskwiń i jabłek, ale zdarzyło się kilka fajnych wycieczek w góry i spacerów po okolicy.
Mieszkałam w na obrzeżach Lagnasco (małe miasteczko w prowincji Cuneo). Lagnasco znajduje się w pobliżu bardzo malowniczego Saluzzo i Savigliano.
Nad całym Piemontem dominuje Monviso (3841 m n.p.m). Góra ta znana jest z tego, że u jej stóp swoje źródło ma Pad. Szkoda tylko, że Monviso często spowijają chmury :(

Pocztówka z Lagnasco


Colle dell'Agnello

Chianale

środa, 23 lutego 2011

Włochy - Wenecja

Uwielbiam Włochy! 
Od dziecka fascynował mnie "włoski but", choć na początku to przede wszystkim oryginalnością w swoim kształcie :-) Dziś pocztówka z Wenecji, którą dostałam od przyjaciółki. W najbliższym czasie kilka pocztówek, które nabyłam podczas mojego pobytu w Italii.

Włochy - Wenecja - od Ady


Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Patronem miasta jest święty Marek. W bazylice jego imienia złożone są jego relikwie.

Na pocztówce Rio dei Baretteri, kanał  w weneckim San Marco, długości ok 100 metrów.

Dla spragnionych weneckich klimatów polecam "Tysiąc dni w Wenecji" Marleny de Blasi. Bardzo przyjemnie napisana książka, a opisy potraw... na samą myśl ma się ochotę zjeść wszystko, co autorka opisuje :)

wtorek, 22 lutego 2011

Hiszpania - Barcelona

Hiszpania jest jednym z moich wymarzonych celów podróżniczych. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam dotrzeć. Póki co, mogę się cieszyć pocztówką wprost z Barcelony Gaudiego :)

Barcelona -  Park Güell - od OliPark Güell - duży ogród z elementami architektonicznymi, w północno-centralnej części miasta. Zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antonio Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebio Güella, przemysłowca barcelońskiego, który - zauroczony angielskimi "miastami-ogrodami" - przedsięwzięcie sfinansował. Projekt w założeniu był osiedlem dla bogatej burżuazji mającym powstać na powierzchni 20 ha w pobliżu tzw. Łysej Góry. Prace trwały w latch 1900-1914. Projektu tego Gaudí nigdy nie ukończył. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski.

Na pocztówce:
Sala Kolumnowa - główny pawilon, który miał służyć za targ. Liczy 86 kolumn o wzorach antycznych, w których środku są specjalne kanały umożliwiające spływ wody z położonego nad pawilonem tarasu. Dach sali ma kształt falisty i ułatwia tym bardziej spływ deszczówki. Taras nad pawilonem kolumnowym przez architekta był nazywany teatrem greckim. Opasany jest wyjątkowo długą ławką, która jest jednocześnie gzymsem pawilonu pod nim.

W 1969 roku wpisano park na listę narodowych dóbr kultury, a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Polska - Karpacz

poniedziałek, 21 lutego 2011

Era przedpostcrossingowa ;)

Niedawno dowiedziałam się o postcrossingu, ale przecież kartki zbieram już od dawana :)
Zatem słów kilka o tym co było wcześniej :)

Moje pierwsze pocztówki przywłaszczyłam sobie gdy miałam mniej więcej 6 lat ;) są to rozmaite pocztówki z czasów młodości moich dziadków i rodziców :) Z pewnością niedługo znajdzie się tu kilka ciekawych pocztówek sprzed lat.
Potem sama zaczęłam dostawać pocztówki od znajomych, do wielu mam sentyment i kilka najważniejszych wybiorę, aby zamieścić na blogu.
W końcu tydzień temu, całkiem przypadkowo, natrafiłam na stronę postcrossing.com i dziś wysłałam swoje 2 pierwsze pocztówki, do Czech i Holandii.

Mam nadzieję, że niedługo będę mogła zamieścić tu moją pierwszą pocztówkę postcrossingową :)