piątek, 6 maja 2011

Japońskie Zamki


Przepiękna pocztówka przedstawiająca japońskie zamki.
Zamek po lewej u góry Zamek Ōsaka – japoński zamek znajdujący się w mieście Osaka. Nazywany złotym lub brokatowym zamkiem. Jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał znaczną rolę podczas jednoczenia kraju w XVI w., w okresie Azuchi-Momoyama. Został zbudowany na dwóch nasypach z ziemi i ciosanych kamieni oraz otoczony fosą. Główny budynek ma osiem pięter, z czego tylko pięć jest widocznych z zewnątrz, dodatkowo posiada wysoki fundament z kamienia, który miał bronić mieszkańców przed atakami uzbrojonych w miecze najeźdźców.

Natomiast po lewej u dołu to Zamek Nagoya – zamek w Nagoi w prefekturze Aichi w Japonii. W czasie II wojny światowej zamek pełnił funkcję kwatery okolicznego garnizonu i obozu dla jeńców wojennych[1]. 14 maja 1945 zamek spłonął podczas jednego z nalotów lotnictwa amerykańskiego. Udało się jednak uratować z pożaru wiele ze znajdujących się w środku obrazów. Odbudowa donżonu zakończyła się w 1959. Dziś jest on betonowym budynkiem z klimatyzacją i windami. Ze względu na to, że zachowały się stare zdjęcia, planowana jest również rekonstrukcja rezydencyjnej części zamku, zwanej hommaru-goten. Ona również spłonęła w wyniku nalotu. Uratowane obrazy oraz reprodukcje utraconych dzieł mają zostać umieszczone w ich dawnych miejscach. Obecnie obrazy te można oglądać w Muzeum Sztuki Tokugawa w Nagoi.

Ostatni zamek to Zamek Himeji znajdujący się w mieście Himeji, prefektura Hyōgo. Jedna z najstarszych istniejących do dziś budowli średniowiecznej Japonii. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Razem z zamkami: Matsumoto i Kumamoto tworzy grupę japońskich "trzech sławnych zamków" i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Japonii. Znany jest też jako Hakuro-jō lub Shirasagi-jō (Zamek Białej Czapli) ze względu na białe zewnętrzne wykończenie.

Pocztówkę dostałam w ramach forumowego taga od Magdy (magdala39). Dziękuję :-)

6 komentarzy:

 1. Jak dla mnie wszystkie są jednakowe! Podobne jak trzy krople wody.

  OdpowiedzUsuń
 2. gubię się w takich pagodach:)
  ale tego roweru do Jaślisk CI zazdroszczę. Ogromnie.
  A ja tu na nizinie w słabym nastroju. I choć wiosna, źle mi - strasznie na świecie :(
  Przepędzam zło. A ono wraca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna pocztówka *_* Chciałabym tam kiedyś pojechać i zobaczyć to z bliska.
  Ja też kocham pocztówki :)
  [powiew-pocztowy.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń
 4. O, Himeji też mam! Piękne są te zamki! :)

  OdpowiedzUsuń