czwartek, 14 kwietnia 2011

Rosja - St Petersburg


St Petersburg to miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. Na pocztówce Most Porucznika Schmidta podczas białej nocy. Jest to jeden z głównych mostów zwodzonych na Newie, łączący Vasilevsky Ostrov z lądem. Jest to pierwszy most na Newie (został ukończony w 1850 roku), jednocześnie był najdłuższym mostem w tamtym czasie w Europie.

Białe noce występują na obszarach powyżej 54º 33' szerokości geograficznej północnej i południowej. W lecie na tych obszarach zmierzch i świt tak się wydłużają, że łączą się ze sobą. Mrok nocy wcale nie występuje. Ze względu na fakt wysunięcia ku północy/południu danego miejsca, okres pomroku może mieć różnoraki charakter. Położenie Sankt Petersburga daleko na północy Europy, na równoleżniku 60°N motywuje występowanie tzw. "„białych nocy". Dzięki wysokiej szerokości geograficznej, na jakiej położona jest Wenecja Północy, Słońce na przełomie lata i wiosny nie chowa się na długo za horyzontem. Najdłuższy dzień w roku w Sankt Petersburgu trwa blisko 19 godzin.

Petersburskie białe noce są osławione przez wielu poetów i pisarzy. Były one natchnieniem dla Fiodora Dostojewskiego do stworzenia - jak to sam określił - powieści sentymentalnej ze wspomnień marzyciela, opowiadania Białe noce, bodaj najsłynniejszego utworu o urokach Petersburga.

Od: cocolin
Odległość: 1 068 km
Czas podróży: 11 dni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz