wtorek, 22 marca 2011

Wielka Brytania - Canterbury


Canterbury miasto leżące w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Kent, nad rzeką Stour. Miasto jest siedzibą centralnego arcybiskupstwa Kościoła anglikańskiego. Najbardziej znanym obiektem miasta jest Katedra w Canterbury. Jest siedzibą Arcybiskupa Canterbury, przewodniczącego Kościoła Anglikańskiego na Anglię i cały świat. Jej formalny tytuł to: Katedralny i Metropolitalny Kościół Chrystusa w Canterbury - Cathedral and Metropolitical Church of Christ at Canterbury.Pierwszym biskupem katedry był św. Augustyn z Canterbury, który wcześniej był opatem benedyktyńskiego klasztoru św. Andrzeja na Monte Celio w Rzymie. Papież Grzegorz I w 597 wysłał go z misją do Anglo-Saksonii. Katedra była ufundowana przez Augustyna w 602 roku i poświęcona św. Salwadorowi.

W Canterbury znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO:
  • Katedra w Canterbury – zbudowana w okresie późnego gotyku w stylu perpendykularnym, która wznosi się na placu Henryka IV.
  • Najstarszy zachowany w Anglii kościół parafialny św. Marcina założony przez Świętego Augustyna z Canterbury, który przybył do Anglii w roku 597.
  • Ruiny wczesnośredniowiecznego opactwa zbudowanego również przez Augustyna; zostało ono zniszczone w okresie reformacji w XVI w.

1 komentarz:

  1. Piękna zabudowa. Chyba to najbardziej lubię na wyspach :)

    OdpowiedzUsuń