piątek, 18 marca 2011

Węgry - Aggtelek


Park Narodowy Krasu Węgierskiego (węg. Aggteleki Nemzeti Park) leży w północnej części Węgier przy granicy ze Słowacją. Od 1985 r. stanowi park narodowy, który chroni przede wszystkim zjawiska krasowe. Węgierską nazwę przejął od nazwy miejscowości Aggtelek.

W 1995 r. jaskinie Parku Narodowego Krasu Węgierskiego oraz Parku Narodowego "Słowacki Kras" zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Na pocztówce zdjęcia z Jaskini Baradla. Ciągnie się ona wzdłuż podziemnej rzeki Styks, na odcinku 25 kilometrów. Około 20% jej długości znane jest jako jaskinia Domica na Słowacji. Można tam zresztą przeżyć fascynującą wyprawę łódkami po płynącej pod ziemią rzece. Samą Baradlę możemy zobaczyć startując z Aggtelek lub Jósvafö. Z tej pierwszej miejscowości możemy wyruszyć na godzinny kilometrowy spacer, który jest najpopularniejszą formą odwiedzenia jaskini. Trasa prowadzi przez Rajski Korytarz, Salę Koronkową, Korytarz Nietoperzy i wreszcie Salę Koncertową, gdzie pokazywane jest widowisko światło i dźwięk. Najdłuższe wyprawy do podziemi Baradli trwają 5 godzin – wtedy przechodzi się około 7 km, w tym wiele nieoświetlonym chodnikiem. Jeszcze bardziej ekstremalna wydaje się trasa 3 dniowa (!), na którą trzeba się już jednak umawiać z dłuższym wyprzedzeniem. Wycieczki po nieoświetlonych korytarzach są znaczniejsze kosztowniejsze od zwykłych spacerów oświetlonymi drogami.

1 komentarz:

  1. Mało jest kartek z jaskiniami. A szkoda, bo to piękne miejsca!

    OdpowiedzUsuń