środa, 23 marca 2011

Słowacja - BardejówNieco prowincjonalne miasteczko Bardejów (Bardejov) nad rzeką Toplą, u południowych podnóży Beskidu Niskiego, jest historyczną stolicą Górnego Szarysza, jedną z najwspanialszych środkowoeuropejskich enklaw gotyku i renesansu.

Większość zabytków skupia się wokół rynku (Radničné námestie), w obrębie dawnych murów miejskich. Główny plac okalają kolorowe kamieniczki z czerwonymi spadzistymi dachami, pośrodku stoi ratusz, a na północnym krańcu monumentalny gotycki kościół. Większość kamieniczek ma gotycki rodowód, ale ich fasady noszą znamiona renesansu, baroku i klasycyzmu. Spacerując wokół rynku, warto zwrócić uwagę na liczne zachowane detale: gotyckie portale i sklepienia w sieniach, renesansowe obramienia okien, podcienia, malowidła na fasadach i barokowe stiuki. Do wielu kamienic można wejść, gdyż urządzono w nich sklepy, galerie i kafejki.

Najpiękniejszym budynkiem na rynku jest ratusz (1505 r.): rdzawy bezwieżowy budynek ze spadzistym dachem ozdobionym pinaklami, łączący cechy późnego gotyku i wczesnego renesansu. W jego wnętrzach od 1905 r. mieści się Šarišské múzeum (Muzeum Szarysza) poświęcone średniowiecznemu miastu, z bezcenną kolekcją gotyckich posągów i malowideł, szkła weneckiego, dokumentów oraz ksiąg. Bardzo ciekawe ekspozycje ilustrują rozwój rzemiosł, drukarstwa i szkolnictwa. Integralną częścią ekspozycji są wnętrza ratusza z pierwszymi na Słowacji kamiennymi portalami i obramieniami okien w stylu włoskiego renesansu, fragmentami fresków czy drewnianym kasetonowym stropem z początku XVI w. w dawnej sali obrad.

W 1986 r. Bardejów jako pierwsze miasto ówczesnej Czechosłowacji otrzymał europejski złoty medal za ochronę zabytków, a w 2000 r. znalazł się na liście UNESCO.

Z miastem związane są nierozerwalnie Bardejovské Kúpele, ale o tym innym razem ;)

1 komentarz:

  1. Na pierwszy rzut oka niby takie zwykłe miasteczko, a tutaj nawet UNESCO.

    OdpowiedzUsuń