poniedziałek, 28 marca 2011

Francja - zamek w Azay-le-Rideau


Zamek w Azay-le-Rideau (fr. Château d'Azay-le-Rideau) zbudowany został na wyspie otoczonej przez rzekę Indre, jego rozbudowa przebiegała w stylu wczesnego włoskiego renesansu, bardzo charakterystycznego dla doliny Loary, z pilastrami i gzymsami horyzontalnymi, z kunsztownymi ozdobami lukarn.

Zamek składa się z dwóch budynków połączonych w kształcie litery L, ozdobionych bocznymi wieżyczkami. Budynek główny zdominowany jest okazałymi, prostymi schodami. Charakterystycznymi elementami fasady są salamandra i gronostaj symbole Franciszka I i królowej Claude, a także litery G, P i B inicjały małżonków Berthelot. Z bocznego skrzydła, gdzie kiedyś był most zwodzony, jest przejście do ogrodu. Park w stylu angielskim założyła rodzina Biencourt. Koncentryczne alejki prowadzące do zamku pozwalały oglądać go ze wszystkich stron. Wnętrze zamku słynie z bogatej kolekcji arrasów flamandzkich, które zdobią ściany szesnastowiecznym zwyczajem oraz dużych obrazów i portretów nawiązujących do czasów Walezjuszów i Burbonów. Najstarszy arras pochodzi z 1500 roku, został wykonany przez tkaczy brukselskich w stylu gotyckim, eksponowany jest w sali balowej. Większość tkanin pochodzi z XVII wieku również z Flandrii, dominują kolory niebieski i czarny. Portrety przedstawiają m.in. Franciszka I, Henryka III i jego żony Louise de Lorraine, Ludwika XIII.
Zamek zaliczany jest do tzw zamków Doliny Loary.


Od: annickjouan
Czas podróży: 3 dni

2 komentarze:

  1. Twój wpis w profilu "o sobie" przywiódł mnie na ten blog. A sympatia do podróżowania i Leśmiana będzie pewnie przywodzić mnie częściej:)
    pozdrawiam !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda na taki niewielki, ale za to bardzo uroczy.

    OdpowiedzUsuń