wtorek, 22 lutego 2011

Hiszpania - Barcelona

Hiszpania jest jednym z moich wymarzonych celów podróżniczych. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam dotrzeć. Póki co, mogę się cieszyć pocztówką wprost z Barcelony Gaudiego :)

Barcelona -  Park Güell - od OliPark Güell - duży ogród z elementami architektonicznymi, w północno-centralnej części miasta. Zaprojektowany przez katalońskiego architekta Antonio Gaudíego na życzenie jego przyjaciela Eusebio Güella, przemysłowca barcelońskiego, który - zauroczony angielskimi "miastami-ogrodami" - przedsięwzięcie sfinansował. Projekt w założeniu był osiedlem dla bogatej burżuazji mającym powstać na powierzchni 20 ha w pobliżu tzw. Łysej Góry. Prace trwały w latch 1900-1914. Projektu tego Gaudí nigdy nie ukończył. W 1922 roku władze Barcelony wykupiły teren i przekształciły go w park miejski.

Na pocztówce:
Sala Kolumnowa - główny pawilon, który miał służyć za targ. Liczy 86 kolumn o wzorach antycznych, w których środku są specjalne kanały umożliwiające spływ wody z położonego nad pawilonem tarasu. Dach sali ma kształt falisty i ułatwia tym bardziej spływ deszczówki. Taras nad pawilonem kolumnowym przez architekta był nazywany teatrem greckim. Opasany jest wyjątkowo długą ławką, która jest jednocześnie gzymsem pawilonu pod nim.

W 1969 roku wpisano park na listę narodowych dóbr kultury, a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

2 komentarze:

  1. Coraz bardziej mnie intryguje ten park

    OdpowiedzUsuń
  2. mnie także :) jest na mojej liście "obowiązkowo zobaczyć" :) i zrobię to, choćby dopiero na emeryturze :P

    OdpowiedzUsuń